Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

POWIAT PŁOŃSKI WSPIERA XIX FESTIWAL KS. MACIEJA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA”

W dniu 26 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”, ...czytaj więcej

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki


Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł w Warszawie prof. Juliusz Chrościcki (ur. 1942) – wybitny historyk, znawca sztuki i kultury nowożytnej, autor licznych publikacji naukowych, promotor wielu prac magisterskich i doktorskich. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie też najdłużej pracował (w latach 1964-2012).


Poza pracą naukową na kilku uczelniach, w Polsce i Francji oraz pełnieniu wielu funkcji, prof. Chrościcki aktywnie działał  w Stowarzyszeniu. Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie (AES) - w 2006 r. był jej członkiem założycielem. Przewodniczył Radzie Naukowej AES, organizował ogólnopolskie konkursy na najlepsze prace naukowe, przekłady i publikacje o „polskim Horacym". Był wspaniałomyślny i bezinteresowny - czasami, kiedy brakowało pieniędzy na nagrody dla laureatów, finansował je z własnej kieszeni.


Był duszą kilkunastu międzynarodowych Festiwali M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, które prowadzę na płn. Mazowszu od 18 lat, wraz z kilkunastoma podmiotami. Współpracował ze mną niemal na co dzień - nie tylko w sprawie Festiwali, ale też konferencji naukowych (występowaliśmy z referatami w Wilnie, Opawie, w kilku miejscach w Polsce), jako redaktor zamieszczał moje teksty w uniwersyteckim piśmie „Barok. Historia – literatura – sztuka”. Ponadto donosił mi często – zawsze z radością! - o wyszukanych pracach naukowych na temat Sarbiewskiego lub jego epoki, zachęcał badaczy, studentów i doktorantów do podejmowania badań tematycznych, pomógł mi nawiązać współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie - a wszystko po to, aby wskrzesić z niepamięci sławnego poetę, ks. jezuitę M.K. Sarbiewskiego rodem z Sarbiewa. 


Cenił też pismo literackie, które prowadzę od 25 lat – „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”. Publikował na jego łamach i, jak mawiał, nie mógł się oderwać od lektury każdego nowego numeru tego rocznika, zanim nie przeczytał go od deski do deski.


A przy tym ten wybitny, dystyngowany naukowiec był osobą niezwykle serdeczną, życzliwą, otwartą na ludzi. Aż trudno uwierzyć, że już się nie zobaczymy... Przecież tak niedawno był jeszcze w świetnej formie! - także kiedy półtora roku temu uroczyście świętował swoje 80. urodziny (na zdjęciu). Jego odejście jest niepowetowaną stratą - dla nauki, dla sztuki, dla przyjaciół i bliskich. 


Spoczywaj Juliuszu w pokoju! I miej baczenie - na nas i na Polskę, która była tak Ci droga! Cześć Twojej Pamięci!🖤🖤🖤


Teresa Kaczorowska


 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 stycznia 2024 r. o godz. 13:00 w kościele sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz Powązkowski.

Prof. Juliusz Chrościcki (ur. 1942, zmarły w Warszawie nocą 16 grudnia 2024 r.) – wybitny historyk, znawca sztuki i kultury nowożytnej, autor licznych publikacji naukowych, promotor wielu prac magisterskich i doktorskich, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie też najdłużej pracował (w latach 1964-2012) - poza pracą naukową na kilku uczelniach, w Polsce i Francji oraz pełnieniu rozlicznych funkcji, działał także aktywnie w Stowarzyszeniu. Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie na płn. Mazowszu (AES) - w 2006 r. był jej członkiem założycielem, później przewodniczył Radzie Naukowej AES, organizował ogólnopolskie konkursy na najlepsze prace naukowe, przekłady i publikacje o „polskim Horacym". Pragnę podkreślić, że była to praca społeczna, do inicjatywy przypomnienia M.K. Sarbiewskiego zawsze dokładał - na podróże śladami poety z epoki baroku, na pracę nad referatami, był tak wspaniałomyślny i bezinteresowny, że jeśli brakowało pieniędzy na nagrody dla laureatów w jego konkursie, finansował je z własnej kieszeni.  


Academia Europaea Sarbieviana jest głównym organizatorem kilkunastu międzynarodowych Festiwali M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, które prowadzę na płn. Mazowszu od 18 lat, wraz z kilkunastoma podmiotami. Prof. Chrościcki uczestniczył w nich regularnie, zawsze był ich duszą, autorytetem, filarem, dodawał nam - społecznikom z ziemi rodzinnej M.K. Sarbiewskiego - sił oraz motywacji do prowadzenia tej misji. Pomagał też AES, szczególnie o. Krzysztofowi Doroszowi SJ i kustoszowi Danielowi Artymowskiemu w organizacji jesiennego Dnia M.K. Sarbiewskiego w Warszawie (odbyło się 11 edycji). Jako redaktor uniwersyteckiego pisma „Barok. Historia – literatura – sztuka”, nalegał zawsze i przypominał, abym pisała relacje z kolejnych Festiwali, które później zamieszczał w „Baroku”.


Współpracował zresztą ze mną niemal na co dzień - nie tylko w sprawie Festiwali, ale też konferencji naukowych (występowaliśmy z referatami na uniwersytetach w Wilnie i Opawie oraz w kilku miejscach w Polsce). Ponadto donosił mi często – zawsze z radością! - o wyszukanych pracach naukowych i książkach na temat Sarbiewskiego lub jego epoki, zachęcał badaczy, studentów i doktorantów do podejmowania badań tematycznych, pomógł mi nawiązać współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie - a wszystko po to, aby wskrzesić z niepamięci sławnego poetę, ks. jezuitę M.K. Sarbiewskiego rodem z Sarbiewa. Zaczęliśmy już nawet przygotowywać, m.in. z Zamkiem Królewskim, 430. rocznicę urodzin M.K. Sarbiewskiego, która przypada w 2025 r. 


Cenił też pismo literackie, które prowadzę od 25 lat – „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”. Publikował na jego łamach i, jak mawiał, nie mógł się oderwać od lektury każdego nowego numeru tego rocznika, zanim nie przeczytał go od deski do deski.


A przy tym ten wybitny, dystyngowany naukowiec był osobą niezwykle serdeczną, życzliwą, uśmiechniętą, otwartą na ludzi. Aż trudno uwierzyć, że już się nie zobaczymy... Przecież tak niedawno był jeszcze w świetnej formie! - także gdy półtora roku temu uroczyście świętował swoje 80.Urodziny, kiedy to ta jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się nawet hymnem Academia Europaea Sarbieviana „Ad fontam Sonam” (do słów M.K. Sarbiewskiego i z muzyką Ireny Podobas). 


Odejście prof. Juliusza Chrościckiego jest niepowetowaną stratą - dla nauki, dla sztuki, dla przyjaciół i bliskich. Wybitnego uczonego i aktywnego działacza straciła także Academia Europaea Sarbieviana. 


Spoczywaj Juliuszu w pokoju! I miej baczenie - na nas (od Sarbiewskiego, jak mawiałeś) i na Polskę, która była tak Tobie droga! Cześć Twojej Pamięci!🖤🖤🖤


Teresa Kaczorowska, prezes Academia Europaea Sarbieviana


 


Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu


 


Kiedy tak pięknie podczas Twego pożegnania śpiewała sopranistka


ja słyszałam koncerty podczas inauguracji festiwali naszych


siedząc obok Ciebie w pierwszym rzędzie


z Twoim zachwytem


 


Kiedy specjaliści od zabytków


tak Cię dziś podwyższali


ja widziałam jak przyjechałeś ratować 


dwór w Koźniewie dla naszej Academii


 


Kiedy dziękowali Ci muzealnicy


ja słyszałam słowa Twoje


Stwórzmy w Sarbiewie Muzeum Baroku


bo w Polsce nie ma żadnego


 


Kiedy wspominano dziś o miłości Twojej do Wandy


i białe róże, i storczyki, też dla niej białe


ja widziałam czerwone róże 


jakie mi przywiozłeś na otwarcie Izby Sarbiewskiego


 


A kiedy żegnał Cię kustosz Zamku Królewskiego


przypomniałam jak się cieszyliśmy


że w 2025 będziemy razem z Zamkiem świętować


430.  rocznicę urodzin polskiego Horacego


 


A kiedy słyszałam słowa od rektora uczelni Twojej


że każdy uniwersytet chciałby mieć takiego profesora


pomyślałam że Academia Europaea Sarbievinaa 


miała to szczęście… 


 


Ubolewam tylko że nie odbędziesz już z nami 


podróży śladami patrona naszego do Rzymu


na myśl której się radowałeś


podobnie jak z drogi do Wilna pięć lat wcześniej


 


Ale proszę, Juliuszu, towarzysz nam 


na  tych ścieżkach baroku


oręduj


teraz tam, z wysoka….               


Warszawa, Kościół Sióstr Wizytek, Warszawa, 29 stycznia 2024 r. 


Teresa Kaczorowska



JCh
JCh

2024-01-18 - Krzysztof Turowiecki

Jezuici w Warszawie -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Czernice Borowe -

Parafia Sarbiewo -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Parafia Zakroczym -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Urząd Miasta w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Ekspansja - strony Internetowe -

Kroże -

www.ekspansja.eu Ekspansja