Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego


Serdecznie zapraszamy na

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

„Chrześcijański ...czytaj więcej

Jego życie było jedną wielką pieśnią

Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku ...czytaj więcej

XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

1. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:


a) poezji ...czytaj więcej

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Jego życie było jedną wielką pieśnią


Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku 70 lat) udzielał się także poza swoim miastem. Ten regionalista, społecznik, rzeźbiarz, malarz, fotografik, animator kultury, człowiek wielu zainteresowań był niezwykle zaangażowany i zasłużony również dla naszej pozarządowej organizacji - Academia Europea Sarbieviana (AES). Powstała ona w Sarbiewie w 2006 r., z inicjatywy mazowieckich literatów, aby pomóc wskrzesić z niepamięci ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (ur. 24 lutego 1595 r. w Sarbiewie, zmarł 2 kwietnia 1640 r. w Warszawie, nie ukończywszy 45 lat) - wybitnego poetę jezuitę epoki baroku, nazywanego „polskim Horacym”, uhonorowanego przez papieża Urbana VIII Laurem Poetyckim (porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla). 


Sławek Zembrzuski od początku, z zapałem i radością, wspierał nasze działania, aby przypomnieć M.K. Sarbiewskiego i pomagał, jak mógł, w ożywieniu pamięci poety z Sarbiewa. W lipcu 2006 r. był na plebani parafialnej w Sarbiewie jednym z 20 członków założycieli Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, bywał systematycznie na naszych zebraniach, wszedł w skład pierwszych władz Academii (jako członek Komisji Rewizyjnej) i zanim nie dosięgnęła go choroba, był na wszystkich Festiwalach Sarbiewskiego. Wyjeżdżał też z nami na wyprawy studyjne śladami Sarbiewskiego - nie tylko do Sarbiewa, ale też do Płocka, Ciechanowa, Pułtuska, Warszawy, Rostkowa, na Litwę. 


I z entuzjazmem czynił dla nas wielką przysługę - został „nadwornym fotografikiem Akademii”... Ze swoich fotografii, z przebiegu Dni Sarbiewskiego (dziś Festiwali), z wydarzeń AES, z naszych wyjazdów studyjnych i spotkań, przygotowywał potem autorskie wystawy dokumentujące działalność AES. Jego zdjęcia obiegły w sieci niemal cały świat, ja też wielokrotnie korzystałam z nich podczas licznych moich prelekcji o Sarbiewskim, nie tylko w Polsce. Tym bardziej czujemy głęboki żal, że nie będzie już Sławka wśród nas, ani życzliwości i dobroci, że nie będzie już jego artystycznych fotografii, na jubileuszowym, już XX Festiwalu M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, który obecnie przygotowujemy na maj 2025 r.


Sławek Zembrzuski zostawił też po sobie w Academii inny trwały ślad – tj. swoje dzieła: rzeźbę „Przyjaciele” (M.K. Sarbiewski i biskupa płockiego Pawła Łubieńskiego, 2006) oraz „Ilustrowaną historię Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana z lat 2005-2012”, którą opracował i wydał własnym sumptem, i to pięknie wydaną pod względem edytorskim, w 2013 roku. Zamieścił w niej, obok historii parafii Sarbiewo w 600-lecie jej dziejów, opisy pierwszych ośmiu edycji Dni M.K. Sarbiewskiego z lat 2005-2012, zilustrowane jego zdjęciami. Uczynił to dogłębnie, podparł biografią nie tylko poety z Sarbiewa, ale także Tadeusza Dłabika z Płońska, znanego a zapominanego już nauczyciela łaciny, badacza i miłośnika poety ks. M.K. Sarbiewskiego. 


Ponadto Sławek pokazał w tej książce – na podstawie relacji z tych ośmiu pierwszych lat – fenomen naszego Festiwalu - oddolnej inicjatywy, organizowanej całkowicie bez funduszy rządowych, udział w nim wielu czołowych artystów, naukowców, poetów, duchownych, polityków, nauczycieli, animatorów kultury. „Ilustrowana historia Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana z lat 2005-2012” jest trwałym śladem po Sławku i zostanie na zawsze w naszym dorobku i historii. Podobnie jak kolorowe karty pocztowe z jego zdjęciami, jakie wydał sam w 2008 roku - o Dniach Sarbiewskiego.


W imieniu St. Academia Europaea Sarbieviana pragnę Sławkowi za wszystko podziękować! Jednocześnie wyrażam ogromny smutek z powodu Jego odejścia – przedwczesnego! Składam szczere wyrazy współczucia żonie Marii, jego dzieciom Małgosi i Rafałowi wraz z ich rodzinami, przyjaciołom i znajomym Sławka Zembrzuskiego. Spoczywaj Sławku w pokoju i oręduj dalej – tak samo aktywnie i szczerze! - aby pamięć o M.K. Sarbiewskim nigdy nie zaginęła! Spoczywaj w pokoju życzliwy, dobry Przyjacielu, Szczęść Boże!


***


Pogrzeb Sławomira Zembrzuskiego odbył się w samo południe, w sobotę, 8 marca, w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym św. o. M. Kolbego w Płońsku. Z udziałem nie tylko rodziny, ale władz Płońska (było dwoje burmistrzów), miejscowych liderów kultury, mieszkańców miasta. A ks. dr Michał Zadworny w pięknej homilii, podkreślając dobroć, życzliwość i szlachetność Sławomira Zembrzuskiego powiedział, że jego życie była napiękniejszą homilią. 


- Sławomir pokazał nam sztukę życia, pokazał jak należy kochać bliskich, swoje miasto, swoją Ojczyznę. Jego życie było jedną wielką pieśnią, którą będziemy nucić, kiedy on będzie w drugim życiu… 


dr Teresa Kaczorowska


Prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana


w Sarbiewie, pow. Płońsk



P1
P1
P2
P2
P3
P3

2025-03-09 - Krzysztof Turowiecki

Czernice Borowe -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Parafia Zakroczym -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Parafia Sarbiewo -

Urząd Miasta w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Kroże -

Jezuici w Warszawie -

Zamek Królewski w Warszawie -

www.ekspansja.eu Ekspansja