Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

POWIAT PŁOŃSKI WSPIERA XIX FESTIWAL KS. MACIEJA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA”

W dniu 26 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”, ...czytaj więcej

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Artykuł z Tygodnika "EXTRA Ciechanów" o VI Dniach M.K. Sarbiewskiego


Poeta odkrywany po wiekach

Zagubiona w niepamięci podczas polskich burz dziejowych postać księdza-jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, dla narodowej literatury równego Rejowi i Kochanowskiemu, powraca do świadomości współczesnych pokoleń.

Dzięki badaniom naukowym dr Teresy Kaczorowskiej i działalności popularyzatorskiej, przede wszystkim Academii Europaea Sarbieviana, neołaciński poeta i teoretyk literatury baroku, zwany Horatiusem Sarmaticus i Horatiusem Christianus, odzyskuje należne sobie miejsce w panteonie twórców naszej i europejskiej kultury.
Wielkiego polskiego i europejskiego humanistę z Mazowszem łączy dom rodzinny, gdzie przyszedł na świat zupełnie niedaleko nas, bo w Sarbiewie koło Płońska, i miejsce wiecznego spoczynku w Warszawie, gdzie ostatecznie po dwukrotnej ekshumacji w czasach dziejowego zamętu znalazł swoją mogiłę na Starych Powązkach, nieopodal kościoła Św. Karola Boromeuszka. A także Pułtusk, gdzie rozpoczynał drogę do wiedzy w tamtejszym kolegium jezuickim. Jego dorobek i najwyższą pozycję międzynarodową potwierdza nagroda Poeta Laureatus, prestiżem porównywalna z dzisiejszą literacką nagrodą Nobla, oraz wielka ilość zagranicznych wydań dzieł, a także utworów dedykowanych mu przez wielu europejskich twórców.
Tegoroczne VI Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Biskupa Płockiego miały bogaty trzydniowy program, obejmujący imprezy w wielu mazowieckich miejscowościach i stolicy, zaś ich finałem stały się naukowo-artystyczne spotkania w naszym mieście. Podczas wieczoru w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, który zainaugurowała Bogumiła Umińska – sekretarz Academii Europaea Sarbieviana, wykład o relacjach ks. Sarbiewskiego z papieżem Urbanem VIII w czasie pobytu polskiego poety w Rzymie, wygłosił Daniel Artymowski - kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. W części artystycznej muzealni goście wysłuchali recytacji wierszy ks. Sarbiewskiego i minikoncertu na lutni. Wydarzeniem końcowym Dni Sarbiewskiego stała się kameralna uroczystość w Kawiarni Artystycznej Centrum Kultury i Sztuki, podczas której Marzanna Sikorska w imieniu jury ogłosiła wyniki V Konkursu Plastycznego dedykowanego postaci wielkiego poety, a także zaprezentowana została wystawa nagrodzonych prac.
Zakończony cykl imprez kulturalnych poświęconych postaci Sarmackiego Horacego z Mazowsza, i codzienna działalność naukowo-publikatorska, stanowią o znaczącej roli Academii Europaea Sarbieviana w sferze rozwoju wiedzy historycznej w Polsce i promocji polskiej kultury w przestrzeni europejskiej. Wyniki współpracy tej pozarządowej instytucji życia naukowego i edukacyjnego z instytucjami kulturalnymi Mazowsza, jak najlepiej zaświadczają o pozytywistycznej dla narodowej kultury synergii działań ludzi dobrej woli ze wszystkich sektorów mazowieckiego życia społecznego.

Karol Podgórny

Źródło – Tygodnik "EXTRA Ciechanów", Nr 286, 25 maja 2010


Najmłodsza uczestniczka
Najmłodsza uczestniczka

2010-05-26 - Krzysztof Turowiecki

Ekspansja - strony Internetowe -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Parafia Zakroczym -

Czernice Borowe -

Urząd Miasta w Płońsku -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Parafia Sarbiewo -

Kroże -

Zamek Królewski w Warszawie -

Jezuici w Warszawie -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

www.ekspansja.eu Ekspansja