Wielce Szanowni Państwo!
W ciekawym programie 24 lutego 2013 pt. "Historie z szuflady: Laureat barokowego Nobla", w którym gościem prof. Wojciecha Marczyka był prof. Zbigniew Mikołejko - zakradła się nieścisłość - błąd dotyczący ostatniego miejsca spoczynku wybitnego poety, który w mim przekonaniu wymaga sprostowania.
Historia obeszła się z doczesnymi szczątkami poety równie boleśnie, jak z Jego spuścizną poetycką.
Dodatkowo w zbiorowym wydaniu "Liryk" ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ pod redakcją Mirosława Korolko, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1980 w biografii Poety zamieszczony eufemizm, przypuszczalnie w obawie przed cenzurą PRL - "na rozkaz władz zaborczych" (nie nazywając których władz po imieniu), który zaowocował błędem w haśle "Maciej Kazimierz Sarbiewski" w Polskim Słowniku Biograficznym.
Istnieje relacja, która wskazuje na ostateczne miejsce pochówku Poety, w zbiorowej nieoznakowanej mogile pod alejką w pobliżu zakrystii kościoła św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim ( ks. Franciszek Ksawery Kurowski SchP "Wiadomość historyczna o kościele, kollegijum ex. księży Jezuitów warszawkich", opublikowana ok. 1845, przytoczona w: Kazimierz Władysław Wójcicki: Cmentarz Powązkowski pod Warszawą tom II, Warszawa, 1856.. ss. 94-95.)
Rzeczywiście Poeta spoczął po śmierci w kościele o.o. jezuitów w Warszawie. Po kasacie jezuitów kościołem opiekowali się pijarzy, którzy odszukali trumnę z doczesnymi szczątkami Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i przenieśli je do swojego kościoła przy ul. Długiej - dziś Katedra Polowa Wojska Polskiego.
W ramach represji po powstaniu listopadowym w 1834 r. gubernator rosyjski Iwan Paskiewicz przekazał kościół pijarów cerkwi prawosławnej w trybie natychmiastowym. W następstwie tego potajemnie o świcie wywieziono trumny ze szczątkami o.o. pijarów (w tym ks. Stanisława Konarskiego, Onufrego Kopczyńskiego - autora pierwszego podręcznika gramatyki polskiej, i innych w tym poety Macieja Kazimierza Sarbiewskiego) z podziemi kościoła przy ul. Długiej i pochowano w opisanej wyżej nieoznakowanej mogile pod alejką w pobliżu zakrystii kościoła św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim.
8 maja 2011 dr Teresa Kaczorowska przy udziale Academii Sarbieviana odsłoniła tablicę nagrobną Macieja Kazimierza Sarbiewskiego wmurowaną na ścianie kościoła pw. św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie obok tablicy poświęconej o.o. pijarom za: http://wpolityce.pl/artykuly/9715-sarbiewski-nie-spoczywa-juz-bezimiennie-oczywiscie-nie-zabraklo-wielu-czlonkow-akademii-europaea-sarbieviana
Łączę wyrazy szacunku.
Stefan Świetliczko
ul. Fabryczna 24 m 2
00-446 Warszawa
tel. 22 3506383
tel. 601827076
2013-03-10 - Krzysztof Turowiecki