Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego


Serdecznie zapraszamy na

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

„Chrześcijański ...czytaj więcej

Jego życie było jedną wielką pieśnią

Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku ...czytaj więcej

XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

1. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:


a) poezji ...czytaj więcej

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Odłożone imieniny Poety


Gość Płocki, 14 maja 2020


   - Co roku w tym czasie przeżywaliśmy Dni Sarbiewskiego. Tym razem, z powodu epidemii koronawirusa, wydarzenie odbędzie się jesienią - zapewnia Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana.


   Sarbiewski jest dobry na pandemię – zapewnia dr Kaczorowska. Informuje jednocześnie, że tegoroczna 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego "Chrześcijański Horacy z Mazowsza", odbędzie się jesienią 2020 roku, miejmy nadzieję, że już w bezpiecznych warunkach sanitarnych.


   Ks. Włodzimierz Piętka: - Co roku jeden z majowych weekendów na północnym Mazowszu należał do księdza-poety Macieja Kazimierza Sarbiewskiego…


   Teresa Kaczorowska: - I tak było od 15 lat. Tegoroczną edycję festiwalu planowaliśmy na najbliższe dni: od 15 do 17 maja. Ale jak dobrze wiemy, obecna sytuacja jest na tyle niepewna i groźna, że nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w założonym terminie, mimo przygotowanego ciekawego programu i ogłoszenia już kilku konkursów recytatorskich, krasomówczych, naukowych i poetyckich. Postanowiliśmy więc przełożyć festiwal na jesień 2020 roku. Jak tylko ustalimy dokładny termin, zostaną państwo niezwłocznie powiadomieni.


   - Festiwal jest niepowtarzalny i zawsze twórczy, bo odkrywacie zawsze coś nowego z osoby i twórczości ks. Sarbiewskiego? Co miało być, i mamy nadzieję będzie jesienią, tegorocznym odkryciem?


   - Nasza akademia to 15 lat wskrzeszania postaci i dzieła ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. W tym roku chcemy odkryć Sarbiewskiego w Warszawie. A więc planujemy odwiedzić Powązki, gdzie nasz poeta został pochowany, a także po raz pierwszy odwiedzić grób tłumacza poezji Sarbiewskiego, Tadeusza Karyłowskiego. Mam nadzieję, że w Zamku Królewskim, gdzie ks. Sarbiewski mieszkał i pracował u boku króla Władysława IV zobaczymy specjalnie przygotowany spektakl teatralny, poświęcony Sarbiewskiemu. W naszych planach są również odwiedziny siedziby ojców jezuitów przy Rakowieckiej w Warszawie. Tam odbędzie się konferencja naukowa. Mówię o wszystkim w czasie przyszłym, bo mam nadzieję, że to wszystko, co było zaplanowane na maj, odbędzie się jesienią.


   Dodam jeszcze, że ślady poety Sarbiewskiego możemy spotkać na najbardziej charakterystycznym pomniku Warszawy – na kolumnie Zygmunta. Prawdopodobnie inskrypcje na niej zawarte są autorstwa poety Sarbiewskiego.


   - Czy Sarbiewski może nam pomóc w przeżywaniu czasu epidemii?


   - Myślę, że tak, bo jest on wspaniałym piewcą natury. Dostrzegał piękno przyrody, w swej poezji łączył zachwyt nad antykiem i chrześcijaństwem. Wychowany w pięknym mazowieckim krajobrazie zachwycał się przyrodą. Ta jego wrażliwość i pochwała natury wyraża się w odach do rzek, do fiołka, do róży, do pszczół, pasikonika, do źródła Sony, do Narwi. Jest w jego poezji zachwyt nad pięknem życia i jego prostotą. To są te wymiary życia, które mamy szansę odkryć w czasie odosobnienia i kwarantanny. On też bardzo kochał ojczyznę. Jego rodzina angażowała się patriotycznie, on zaś walczył za kraj poetyckim słowem i modlitwą.


--------------------------------------


   Ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski, łac. Mathias Casimirus Sarbievius urodził się w 1595 roku w Sarbiewie, zmarł w 1640 roku w Warszawie. Jezuita, wybitny poeta XVII wieku, ceniony teoretyk poezji, liryk baroku. Pierwszy w Europie sławny poeta polski i pierwszy przed Sienkiewiczem, tak popularny autor polski. Dzięki używaniu łaciny już za życia osiągnął w Europie ogromny rozgłos i rozsławił kulturę polską w stopniu później niespotykanym. Ogłoszono go jako "Horatio par", czyli równy Horacemu, największemu poecie starożytności. Został uhonorowany przez papieża Urbana VIII Laurem poetyckim. Był wykładowcą w Akademii Wileńskiej, a pod koniec życia kaznodzieją króla Władysława IV.


   https://plock.gosc.pl/doc/6299514.Odlozone-imieniny-poety


 


 


 


 


 

2020-05-15 - Krzysztof Turowiecki

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Parafia Zakroczym -

Zamek Królewski w Warszawie -

Urząd Miasta w Płońsku -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Kroże -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Czernice Borowe -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Jezuici w Warszawie -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Parafia Sarbiewo -

www.ekspansja.eu Ekspansja